10.09.2020

Udělejte si pořádek ve financích na Den finanční gramotnosti

Víc cvičit, nekouřit, zhubnout, nepít alkohol…..to si asi často říkáme všichni, ale co si dát do pořádku i vlastní finance? A dnes – v Den finanční gramotnosti k tomu je ideální příležitost. Toto jsou naše tipy, jak to udělat.

  1. Získejte přehled. Udělejte si soupis svých pravidelných příjmů a výdajů. Klidně jen stylem tužka & papír nebo s nějakou chytrou aplikací. Mít přehled o svém hospodaření je základ pro další finanční rozhodnutí.
  2. Zatočte s dluhy. Pokud máte půjčky, snažte se umořit nejprve ty, které můžete splatit nejrychleji nebo u kterých máte nejvyšší úroky. Zvážit můžete také konsolidaci dluhů, tedy sloučení do jednoho, a získat tak lepší podmínky.
  3. Vytvořte si rezervu. Mějte po ruce dostatek peněz na nenadálé výdaje, ideálně na spořicím účtu v bance. Rezervu se doporučuje mít v takové výši, aby vám pokryla běžné výdaje na tři až šest měsíců.
  4. Investujte. Peníze, které nepotřebujete mít rychle po ruce, nenechávejte zbytečně zahálet na bankovních účtech s nízkým výnosem. Každý rok z jejich hodnoty ukrojí inflace. Volné prostředky investujte, ať pracují za vás a vydělají vám třeba na zajištěné stáří. Jde to i s pár stokorunami měsíčně a nemusíte jít hned do rizika – například podílové fondy nebo doplňkové penzijní spoření nabízejí i řadu velmi opatrných strategií.
  5. Chraňte si, co je vám drahé. Pojištění vás sice před smůlou neuchrání, ale pomůže vám lépe se vyrovnat s následky nepřízně osudu, ať už jde o zdraví, nebo majetek. Pojistit lze dnes už téměř všechno a pojišťovny bojují o klienty zajímavými nabídkami. Nespoléhejte na štěstí a raději si zvolte funkční pojištění.
  6. Kontrolujte. Nechte si nezávislým odborníkem zkontrolovat své stávající smlouvy, ať už jde o pojištění, nebo jiné finanční služby, ať víte, že máte k dispozici nejlepší možnou variantu, která odpovídá vašim potřebám i požadavkům a je finančně příznivá. Například desetitisíce nemovitostí jsou dnes pojištěny na nižší částky, než by bylo třeba.
  7. Ptejte se. Kdykoliv vám není jasné něco (nejen) ohledně finanční služby nebo produktu, který si pořizujete, neváhejte se zeptat. Ať už půjde o smluvní podmínky, výluky, nebo samotné fungování produktu, ten, kdo vám ho nabízí, musí být schopný vám všechno srozumitelně vysvětlit. Pokud ne, jděte raději o dům dál.

S každým z výše uvedených bodů jsme připravení vám pomoct. Neváhejte se na nás obrátit a domluvit si schůzku, pomůžeme vám dát vaše finance dohromady.