23.02.2021

Superhrubá mzda skončila. Jak nechat ušetřené peníze vydělávat?

Zaměstnanci a podnikatelé letos ušetří tisíce korun na daních. Na účtech bude více peněz díky zrušení superhrubé mzdy, ale také zvýšení daňové slevy, případně využití nového daňového paušálu. Peníze můžete hned utratit, nebo si za ně můžete koupit „budoucnost“, například zajištěný důchod, nové auto či bydlení. Druhá možnost je podle nás zajímavější, a hlavně perspektivnější. Právě nyní je vhodná příležitost se do pravidelného investování pustit. Pojďme se podívat, jak peníze zhodnotit. 

Každý, kdo platí daně, letos ušetří minimálně 3 000 korun, o které se zvýšila tzv. sleva na poplatníka. Naprosté většině zaměstnanců přijde více peněz také díky zrušení superhrubé mzdy. Například zaměstnanec, který vydělává 30 tisíc hrubého, měsíčně získá navíc přibližně 1 800 korun. Přes 70 tisíc živnostníků se také letos přihlásilo k tzv. daňovému paušálu, láká je lehčí administrativa i daňová úspora, která lehce přesáhne i 10 tisíc korun za rok. A v neposlední řadě dostávají mnozí zaměstnanci od letoška příspěvek na stravování formou navýšení mzdy. Sečteno, podtrženo, pohled na bankovní účet bude letos pro mnoho z nás o poznání veselejší.

Pro zajímavost přidáváme tabulku s příklady, o kolik více peněz přijde zaměstnancům po zrušení superhrubé mzdy.

 

Někdo peníze utratí za nákupy. Někdo je použije pro vytvoření finanční rezervy „na horší časy“, což je určitě rozumná varianta. Ale úplně nejlepší možnost je zhodnocení těchto peněz, které vám zajistí lepší budoucnost. Pokud necháte peníze jen „zaparkované“ na účtu v bance, moc si nepomůžete. Úrokové sazby jsou momentálně blízko nuly, a tak vám z hodnoty peněz bude spíše jen ukusovat inflace. Ta se aktuálně v ČR pohybuje mezi dvěma až třemi procenty. Způsobem, jak inflaci překonat a peníze zhodnotit, je investování. A teď je pro něj vhodná doba.

Právě situace, kdy se mnohým z nás zvýší měsíční rozpočet, nahrává tomu se do investování konečně pustit. Začít se dá totiž i s pár stokorunami. Už to tak dělají statisíce Čechů. Rovnou si odpovíme na několik otázek, které v této souvislosti přijdou lidem nejčastěji na mysl.

Investice jsou pro mě španělská vesnice, kam úspory investovat?

Nebojte se. Jsme tady od toho, abychom vám s investováním pomohli a vybrali pro vás nejvhodnější řešení podle toho, jaké máte možnosti a jakého cíle chcete dosáhnout. Příležitostí, kde peníze zhodnotit, je dnes skutečně mnoho. Od těch, ke kterým vám stát ještě přispěje peníze navíc, až po ty, kdy začnete investovat třeba do nejvýznamnějších světových společností.

Nabízí se třeba založení stavebního spoření, kde můžete získat až 2 000 navíc jako státní příspěvek. Můžete si také založit doplňkové penzijní spoření, kdy vám stát přispěje až 230 korun měsíčně. Další možností je investovat peníze prostřednictvím podílových fondů.

Fondů jsou stovky, a když to zjednodušíme, v principu fungují tak, že si u některého vyberete strategii od těch velmi konzervativních (opatrnějších) po dynamické (s o něco větším rizikem). Peníze vložíte do fondu a jeho odborníci se postarají o to, aby pro vás nakoupili taková aktiva (akcie, státní dluhopisy, firemní dluhopisy a jiné), která budou vaší strategii nejlépe odpovídat. Ať už podle vašeho přístupu k riziku nebo podle toho, jak dlouho budete chtít peníze zhodnocovat. Investici rozloží tak, abyste nevsadili vše na jednu kartu, ale naopak budete mít v portfoliu desítky různých cenných papírů, aby se riziko řádně rozprostřelo. Mnohé z těchto fondů jsou prověřené časem, přestály všechny možné krize a lidé jejich prostřednictvím investují už desítky let.

Nemám na účtu miliony, má smysl investovat jen „drobné“ částky?

Nemusíte dělat jednorázovou investici za milion. Prostřednictví fondů můžete investovat i pár stokorun měsíčně. Takto pravidelně investované peníze vám mohou za několik let vytvořit slušnou sumu. Představte si, že byste dnes začali investovat 1 000 korun měsíčně do fondu, který vám vložené prostředky zúročí ročně v průměru o 6 procent, což je poměrně konzervativní zhodnocení. Po 20 letech bude hodnota vaší investice přes 453 tisíc korun. To už je slušná částka, co říkáte?

Všude slyším, že jsou trhy na vrcholu. Nemám raději s investováním počkat?

Máte pravdu, že světové akciové burzy dosáhly v roce 2021 na historická maxima. Ale asi nikdo nedokáže přesně říct, kdy dojde k dalšímu výraznějšímu poklesu. Když bude člověk jen čekat, až „trhy spadnou“, může si nechat ujet investiční vlak. Proto mnozí investoři nyní volí pravidelnou investici. Zabrání tak tomu, že investici špatně načasují. Když investujete pravidelně, s trochou nadsázky vám může být jedno, co se na trzích děje.

Představte si, že uděláte jednu velkou investici se všemi prostředky, které máte k dispozici pro investování, a následně dojde k nějaké události, která srazí trhy dolů. Hodnota celé vaší investice najednou výrazně klesne a určitou dobu potrvá, než se dostanete zpět „na své“. Když ale budete investovat pravidelně, třeba jednou za měsíc, podobný propad budete moct spíše využít, abyste nakoupili ve slevě a vytěžili více z následného růstu.

Kolísání je na trzích přirozené. Důležité je, že se historicky ukazuje, že trhy se pokaždé ze všech propadů zotavily, bylo tomu tak po prasknutí internetové bubliny okolo roku 2000, po finanční krizi z roku 2008 nebo aktuálně při pandemii covid-19. Lze tedy předpokládat, že vaše investice v dlouhodobém horizontu poroste.

Investování je cesta, jak z vlastních vydělaných peněz dostat něco navíc, jak si zajistit lepší a bohatší budoucnost. Není bez rizika, ale toto riziko se dá vhodným výběrem investičních nástrojů minimalizovat. Velmi rádi s vámi projdeme aktuální možnosti a doporučíme osvědčené způsoby, jak vaše peníze zhodnotit.

Nejdůležitější je udělat první krok a s investováním začít. Rádi vám pomůžeme do investičního světa vykročit a budeme vás jím dále provázet po celou dobu trvání vaší investice – sledovat za vás dění na trzích a informovat vás o všem podstatném. A stejně tak vám rádi pomůžeme i s dalšími oblastmi osobních financí.